Dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlıların hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü, fiziksel ve biyolojik bütün unsurları bünyesinde barındıran çevremiz, kirlenmekte ve bu kirlilik her geçen gün hızla artmaktadır.

Çevre, bir kurum ya da kuruluşun değil, bütün insanlığın sorumlu olduğu yaşam alanımızdır. Onun kirlenmesi bizlerin eliyle olduğu gibi yenilenmesi, tadili ve güzelleşmesi de bilinçli varlıklar olarak yine biz insanların eliyle olmak durumundadır. Tabiatı korumak, küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak zorundayız. İnsanlığın ortak meselesi olan bu konuda, çevre bilincini oluşturmak ve bu bilincin yerleşmesini sağlamak için bilhassa eğitim kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, yazılı ve görsel basınımız ve vatandaşlarımız hep birlikte çaba sarf etmelidir.

Hayatın devamlılığı, sağlıklı, yaşanabilir bir ortam için toplumumuzun her kesiminin bu konuda daha duyarlı olarak, insanlığın ortak mirası olan çevreyi korumanın aynı zamanda bir vatandaşlık görevi olduğu unutulmamalıdır.

Bu duygularla tüm Muşlu hemşerilerimin Dünya Çevre Günü'nü kutluyor, daha temiz bir dünyada mutlu ve sağlıklı bir hayat geçirmelerini temenni ediyorum.