Muş'ta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca organize edilen 'İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu' tanıtım semineri gerçekleştirildi.

Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde Muş'ta gerçekleştirilen 'İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu' tanıtım seminerinde katılımcılara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Daire Başkanı Sedat Yenidünya kanun hakkında bilgi verdi.

Daha sonra seminerde bir konuşma yapan İl Valimiz Sayın Vedat Büyükersoy ise, ilk olarak kanun hakkında açıklamalarda bulundu. Kanunun çıktığı günden 6 ay sonra yürürlüğe girdiğini vurgulayan Büyükersoy, ' Kanunda bir takım yükümlülükler ve aynı zamanda cezai müeyyideler yer almaktadır. İşçi istihdam eden özel veya kamu sektörlerin bu yükümlülükleri bilmesinde fayda vardır. Ülkemizde maalesef insanlarımız sanki etten kemikten değilmiş gibi bir uygulama ile karşı karşıyadırlar. Bundan dolayı ülkemizde, çağdaş ülkelerde yaşanandan daha fazla iş kazaları ve iş hastalıkları yaşanmaktadır. Her ne kadar ilimizde özel sektör yeterince gelişememiş ve istihdam sağlanmamış ise de bu demek değildir ki bu kazalar yaşanmayacak. Bu kanun belli bir sayıya kadar işçi çalıştıran kurum ve özel sektörlerin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı istihdam edilmesi yükümlülüğünü getirmektedir. Aynı zamanda işyeri güvenliğine göre işyerleri sınıflandırılmakta ve alınacak olan tedbirler kanunda belirtilmektedir. Tedbirlerin alınmaması halinde de para ve kapatma cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle özellikle işverenlerimizin iş sağlığı ve güvenliği kanununu tatbik etmeleri gerekmektedir.

İşte bu toplantı sadece bu yükümlülükleri ve cezaları hatırlatmak için değil insanımızı, işçimizi korumak için düzenlenmiştir. Bu çalışmayı yapan arkadaşlara teşekkür ediyor, buradaki çalışmanın ilimizdeki işveren ve işçilerimiz için faydalı geçmesini temenni ediyorum.' Dedi.