Her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi başlayan Trafik Güvenliği Haftası, bu yıl da ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında Valilik toplantı salonunda gerçekleşen törene Sayın Valimiz Ali Çınar, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Arıkan, Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda trafik kurallarının hayati önem taşıdığını belirten Valimiz Sayın Ali Çınar, davetlilere yönelik olarak yapmış olduğu konuşmasında; 'Bu haftaları eğitim ve bilinçlendirme amacı ile düzenliyoruz. Çünkü trafik kazalarının yüzde 98'inin insan hatalarından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Trafik kazalarının önüne geçmek için denetim ve eğitim çalışmalarına önem vermek zorundayız. Sürücü kursları vasıtası ile sürücü eğitimleri vermekteyiz. Sürücü kursları Milli Eğitim Müdürlüğü kontrolünde faaliyet yürütürken sürücü belgeleri de Emniyet Teşkilatı tarafından verilmektedir. Buralara baktığımızda bu alanda daha çok gayret etmemiz gerekiyor. İnsanlarımız daha hazır değilken araba kullanmaya başlıyorlar. Bazen ehliyet bile almadan trafiğe çıkabiliyorlar. O sebeple bilgilendirme ve eğitim çalışmaları çok önemli. Bu konuda basına çok iş düşmektedir. Trafik konusunun basında ve Eğitim kurumlarımızda sürekli işlenmesi gerekir. Ayrıca İl Emniyet Müdürlüğümüzce bilinçlenmeyi sağlayacak çalışmalar yapılmalı. Trafik konusunda en çok hız ihlali, emniyet kemeri kullanılmaması ve kural ihlallerinden kaynaklanan hatalar üzücü sonuçlara yol açmaktadır. Sürücü ve yaya olarak trafikte bulunan tüm vatandaşlarımızın, trafik kurallarına uyması, can ve mal güvenliğinin temini açısından çok önemlidir.' dedi.

Sayın Valimiz Ali Çınar'ın konuşmasının ardından, yılın Trafik Polisi, yılın Jandarma Trafik Görevlisi, yılın şoförü ve hafta kapsamında düzenlenen yarışmalarda başarı gösteren öğrencilere ödüllerinin verildiği programı kokteyl ile sona erdi.