Valimiz Sayın Ali Çınar, Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen FATİH Projesi kapsamında Muş İMKB Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencilerine ve öğretmenlerine tablet bilgisayar dağıttı.

Eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla Bilişim Teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edecek şekilde, derslerde etkin kullanımı için; okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki okulların LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet ağ altyapısını sağlamak amacıyla, Valimiz Sayın Ali Çınar, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK koordinesinde yürütülen FATİH Projesi kapsamında tablet bilgisayar dağıttı.

Vali Yardımcısı Fatih Demir, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Tatlı, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Solmaz, Okul yönetimi ile öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı bilgisayar dağıtım töreninde bir konuşma yapan Sayın Valimiz Ali Çınar;

'Bugün Fatih Projesi kapsamında 9.sınıf öğrencilerimize ve öğretmenlerimize bilgisayar dağıtacağız. Sevgili gençler; bu bilgisayarlar hem eğitiminizde sizlere destek sağlayacak, hem de bilişim ve bilgi otoyollarında son hızla ilerlemenizi sağlayacaktır. Bunları öncelikle eğitim amaçlı kullanacağız. Bu bilgisayarlar sizin adınıza gelmektedir, tamamen sizlerindir. Bu bilgisayarları kendinizin sosyal, psikolojik ve kültürel gelişiminize faydalı olacak şekilde ve çok iyi kullanınız. Çünkü sizlerin eğitimine en çok destek olacak araçlardan biridir. Onun için gözünüz gibi korumalısınız. Şimdilik 180 öğrencimize ve 31 öğretmenimize bu tablet bilgisayarlardan vereceğiz. Bu bilgisayarların dağıtımı devam edecek. Biliyorsunuz bu bir süreç; bu bilgisayarları ülkemizde yerli bir firma üretmektedir. Biz artık teknolojiyi ve yazılımı kendimiz üretecek bir düzeye geliyoruz. Bu durum bizim için övünülecek bir hadisedir.' dedi.

Konuşmasının devamında ülkemizin ulaşımdan, sağlığa; bilişim teknolojilerinden, eğitime kadar her alanda, her geçen gün gelişimini sürdürdüğünü belirten Sayın Valimiz Ali Çınar; 'Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında dünyanın en gelişmiş on ülkesi arasına girmek istiyoruz. Sizler Cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlanmalısınız. Sevgili gençlerimiz gerçekten ülkemizin geleceğinde sizlerin üstleneceği sorumluluklar çok önemlidir. Bu sorumlulukların bilincinde olarak çalışınız ve kendinizi her alanda geliştiriniz.

Burada sınıflarımıza kurduğumuz akıllı tahtalarımıza bakınca ülkemizin eğitimde ve her alanda gösterdiği ilerlemeyi daha net görüyoruz. Tebeşirli ve asetat kalemli tahtadan sonra şimdide elektronik tahta kullanıyoruz. Bu bizim ülkemizin özellikle eğitimde gelmiş olduğumuz aşamaları bizlere gösteriyor. Bu bilgisayarlarla sizler bilgi otoyollarında ilerleyeceksiniz. Bu proje sizin eğitimde daha hızlı gelişmenize ve daha hızlı bilgi sahibi olmanıza çok yardımcı olacaktır. Bunun kıymetini bilmemiz lazım. Bu devletimizin sizlere sunduğu çok güzel bir fırsattır ve devletimizin size olan güvenini göstermektedir. Size güveniyoruz. Aslında size güvenirken ülkemizin geleceğine güveniyoruz.

Bizim çağdaş uygarlık seviyesini yakalama mücadelemiz var. Bu anlamda ne kadar yol aldığımızı da bu yaptığımız çalışmalar gösteriyor. Çağdaş uygarlık seviyesini yakalama noktasında çok yol aldık ama tam başardığımız söylenemez. İşte bunu sizler başaracaksınız. Bunun için yarınlara sizlerin çok iyi hazırlanmanız ve çok çalışkan olmanız lazım. Çünkü ülkemizin daha çok alması gereken yol var. Bildiğiniz gibi bizim 2023 vizyonumuz var. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında dünyanın en gelişmiş on ülkesi arasına girmek istiyoruz. Sizler Cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlanmalısınız. Gerçekten ülkemizin geleceğinde üstleneceğiniz sorumluluklar çok önemli. Bu sorumlulukların bilincinde olarak çalışınız. Arkadaşlarınızı olumlu yönde etkileyiniz. Öğretmenlerimiz de sizlere bu idealler çerçevesinde eğitim vereceklerdir. Öğretmenlerimize de bu konuda önemli sorumluluklar düşüyor. FATİH Projesinin uygulanmasını sağlayan başta Sayın Başbakanımız olmak üzere, Milli Eğitim Bakanımıza, TÜBİTAK Bilim İnsanlarına ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum ' dedi.

Konuşmasının ardından öğretmen ve öğrencilere bilgisayarlarını dağıtan Sayın Valimiz Ali Çınar, 2012-2013 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde başarılar diledi.