Bakanlar Kurulu'nun 03.05.2013 tarih ve 2013 / 4699 sayılı kararı ile ilimiz Valiliği görevine atanan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, bu gün Anadolu Jet Ankara-Muş uçağı ile ilimize gelerek, görevine başladı.

İlimiz eski Valisi Sayın Ali Çınar, il protokolü, STK temsilcileri ve vatandaşlar tarafından Muş havalimanında karşılanan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, Havaalanında yapılan devir-teslim töreninin ardından, Valiliğimize gelerek, ilimizdeki görevine başladı.

Muş Havalimanında ilimiz eski Valisi Sayın Ali Çınar tarafından karşılanan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada;

"Özellikle Sayın Valimize bu güzel karşılama sebebiyle teşekkür ediyor, atanmış olduğu Bartın ilindeki yeni görevinde başarılar diliyorum. Bu gün Muş ilimizde ilk Valilik görevime başlıyor olmaktan dolayı heyecanlıyım, mutluyum, gururluyum. Heyecanlıyım, çünkü burada ilk defa Valilik deneyimi yaşayacağım. Daha önce 5,5 yıl Güneydoğu Anadolu bölgemizde görev yapmış olmamdan ötürü bölgeyi, bölge insanımızı tanıyorum. Görev yaptığım yıllarda vatandaşlarımızla kaynaştım, onlarla hep kucaklaştım. Benim Muş'ta önceliğim, insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek ve ekonomisini imkânlar nispetinde iyileştirmek olacaktır. Bu görevi yaparken, siz değerli basınımızı da sürekli yanımızda, çalışmalarımızda destek olurken görmek istiyorum. İnşallah görev süremiz boyunca her zaman muhtaçların, yaşlıların ve mağdurların yanında olacağız. İşlerimizde adil ve adaletli olacağız. Herkesi kucaklayarak, milli iradeye hep saygılı olacağız.Hepimiz vatanımızı, bayrağımızı seviyoruz. Bayrağımızı daha yücelere taşıma gayreti içerisindeyiz. Huzurun, barışın sevginin, yanında olacağız. Kinin, nefretin, öfkenin ve şiddetin karşısında olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; öncelikle beni burada bu hizmete layık gören Başta Sayın Cumhurbaşkanım, Başbakanım, İçişleri Bakanım ve Hükümetin diğer temsilcilerine de teşekkürü bir borç biliyorum. İnşallah Muş'ta yapacağımız hizmetlerle, onların yüzünü kara çıkarmayacak, mahcup etmeyeceğiz. İlk Valilik heyecanını duyduğum Muş'ta, Rabbimin bana yardımcı olması için dua ederken, sizlerin de yardımınızı temenni ediyor, hepinize teşekkür ediyorum.' dedi.

Konuşmasının ardından, Bartın iline atanan ilimiz eski Valisi Sayın Ali Çınar'ı uğurlayan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, görevine başlamak üzere Valilik makamına geçti.

Valilik önünde Kamu Kurum ve Kuruluş Amirleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar tarafından karşılanan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, Tören mangasını selamlayarak, vatandaşların tebriklerini kabul etti.

Sayın Valimiz Vedat Büyük Ersoy'un Özgeçmişi:

02.04.1964 yılında Çanakkale doğumlu olan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde Komiser Yardımcısı olarak başladığı meslek hayatında, daha sonra sırasıyla Çanakkale Kaymakam Adaylığı, Edirne Süloğlu Kaymakamlığı, Kastamonu Pınarbaşı Kaymakamlığı, Şırnak Vali Yardımcılığı, Diyarbakır Vali Yardımcılığı, Karabük Vali Yardımcılığı, Tekirdağ Muratlı Kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği ve Ankara Vali Yardımcılığı yapmıştır.

Bakanlar Kurulu'nun 03.05.2013 tarih ve 2013 / 4699 sayılı kararı ile ilimiz Valiliği görevine atanan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, evli ve iki kız çocuğu babası olup, iyi seviyede İngilizce bilmektedir.