Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği Anadolu Kapısı Malazgirt Projesi kapsamında '1071 Malazgirt Zaferi Kutlamaları' için koordinasyon toplantısı, İl Valimiz Sayın Vedat Büyükersoy başkanlığında Polisevinde düzenlendi. Toplantıya Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Abdulkadir Mahmutoğlu, Genel Müdür Yrd. Hakan Dulkadiroğlu, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Şeyhmus Yentür, 8 ilin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürleri katıldı.

Malazgirt Zaferi'nin 942. Yıldönümü kutlamaları için ulusal bazda nelerin yapılabileceği masaya yatırıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Abdulkadir Mahmutoğlu tarafından, Türkiye genelinden 15-29 yaşları arası 10.000 gencin Muş'a geleceği, kıl çadırların kurulacağı, Gökbörü oyununun sergileneceği, konserler ve tiyatro gösterilerinin düzenleneceği bilgisi verildi. Tarihteki sürece uygun olarak 26 Ağustos 1071 tarihine ithafen sabah namazının kılınmasının ardından temsili törenle kutlamaların başlayacağı belirtildi.

Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy; 'Adalet, hoşgörü, barış ve kardeşliği esas alan Malazgirt ruhu, tarih boyunca milletin ilham kaynağı olmuştur. Bu ruhu yaşamak ve genç kuşaklara aşılamak, geleceğimizin teminatı olacaktır. Aydınlık geleceğimizin mimarları olan gençlerin tarihi iyi öğrenmesini sağlayarak, tarihi bilincin canlı tutulması için Malazgirt Zaferi, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı gibi daha birçok destansı mücadeleye layık olduğu vefanın gösterilmesi adına bu coşkuyu paylaşmalıyız. İnanıyorum ki bizler, Malazgirt Zaferi'yle başlatılan medeniyet yürüyüşünü aynı azim ve kararlılıkla sürdürecek, karşılaşacağımız zorlukları el birliği ile hep birlikte aşacağız.' Dedi.

Toplantıda Sayın Valimiz, kutlama programında herhangi bir aksamanın olmasına mahal verilmemesi, çalışmaların hassasiyetle sürdürülüp, takibinin yapılması konusunda ilgililere talimat verdi.