Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen"Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği İstişare Toplantısı, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlük Sebahattin Zaim Konferans Salonu'nda başladı. Toplantıya İl Valimiz Sayın Vedat Büyükersoy, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, 26 üniversitenin rektörleri ve Muş Alparslan Üniversitesi'nin idari kadrosu ve öğretim üyeleri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy ; '
Hepinizin bildiği gibi üniversite-sanayi işbirliği; bilginin ekonomik faydaya dönüşmesi demektir. Bilginin, sanayi ve teknolojinin gelişmesine katkı sağlaması, rekabet gücünün artması ve şirketlerin daha yüksek gelirler kazanıp, ayakta kalabilmesi, ülkenin ihracat gücünün artması demektir.'

Ülkemizin kısa zamanda nereden nerelere geldiğinin canlı şahidi olduğunu şu sözlerle paylaşan Sayın Valimiz; '1981 yılında Türkiye İktisadı dersinde hocamızın bizlere, ülkemizin o yılki ihracat tutarının 2.5 milyar dolar olduğunu ve sadece petrole ödememiz gereken miktarın 3 milyar dolar, yani ihracatımızın sadece petrol ihtiyacımızı bile karşılayamayacak durumda olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Bugün ise aylık ihracatımız yaklaşık 15 milyar dolar civarındadır. Bu gelişme son derece memnuniyet vericidir. Ülkemizin bu çizgiye gelmesinde ar-ge çalışmalarının, üniversite-sanayi işbirliğinin çok büyük katkısı olduğu kanaatindeyim.

Bugün dünyada, dış devletlerin kendilerinin de ifade ettikleri gibi ülkelerinde ekonomik kriz varken bizim ülkemizde ekonomik kriz değil, alışveriş merkezlerimizde otopark krizi vardır. Alışveriş merkezine gittiğimizde, aracınızı park edecek yer bulamıyorsunuz. Bu durum, bizlere hem ürettiğimizi hem tükettiğimizi gösteriyor. Bu da ülkemizde üretimin kalitesinin arttığına, yurt içinde ve yurt dışında ülkemizin ürettiği ürünlerin rekabet edebilecek güce sahip olmasına, bizim teknolojimizin sürekli olarak geliştiğine, yenilendiğine işarettir. Bunu sürdürmemizi sağlamak için üniversitelerimizin sanayimizle işbirliği içinde olması gerekmektedir.

Muş İlimizde henüz sanayi yeterince gelişmemiş olsa da üniversitemiz son derece süratli bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. İnşallah ilimize bundan sonra gelecek olan sanayinin, üniversitemizle işbirliği yaparak ilimize iş, aş ve istihdam sağlamasını temenni ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle ilimize farklı yerlerden gelen siz değerli hocalarımıza vereceğiniz katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu toplantının ilimize ve ülkemize faydalı olmasını dileyerek hepinizi sevgiyle ve saygı ile kucaklıyorum.' Dedi.