Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB), ilimizde üretim yapan firmaların ihracatlarını nasıl artırabilecekleri konusunda, dış ticaret bilgilendirme semineri düzenledi. Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı'nda düzenlenen seminere İl Valimiz Sayın Vedat Büyükersoy, Vali Yardımcısı Hüseyin Göktürk, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Coşkun, Şoförler Odası Başkanı Salih Kılıç, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Kalkınma Birliği Başkanı Şehmus Solgun, işadamları ve davetliler katıldı.

Seminerin açılışında bir konuşma yapan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, ilimizde üretimin gerçekleşmesi için bu tür toplantıların önemli olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında üretimsiz ticaretin tamamlanmayacağını belirten Sayın Valimiz Büyükersoy; 'Biz istiyoruz ki ilimiz sanayide ve ticarette gelişsin ve ürettiği malları sadece Muş'a, ülkemizin diğer bölgelerine değil, yurt dışına da satabilsin. İhracat yapmak için şüphesiz üretmek çok önemlidir. Ama ticaretin diğer bir bilinen yönü de, bazen başkaları tarafından üretilen malı sizin aracılığınız ile bir başkasına satılmasıdır. Bu durum hem yurt içi, hem de yurt dışı ticarette yaşanan, bilinen bir gerçektir.

Geçenlerde internette yaklaşık 17 yaşlarında bir gencin internet üzerinden kurmuş olduğu bir site ile ticarete başladığı yönünde bir haber okumuştum. Bu tür hikâyeler hepimizin bildiği şeylerdir. Yani istenirse, her yönü ile insan ticaret yapabilir kanısına varıyoruz buradan. Tabi ki üretim de çok önemlidir. Üretim olması bizleri sevindirir. Çünkü üretim iş ve aş demektir. En önemlisi üretim; istihdam demektir. Ancak üretmiyorsanız yine de her şey bitmiş demek değildir. Bir başkasının ürettiğini her zaman satabilirsiniz. Ticaret budur.

Geçmişle günümüz arasında kıyaslama yapmak gerekirse, bugün tek bir şirket 15 milyon dolar ihracat yapabiliyor. Ancak geçmişte, bu durum söz konusu değildi. Bütün bunlar insanımızın gayreti ve azmi ile meydana gelmiştir.' Dedi.