Ülkemizin eğitim alanındaki fiziki alt yapısının güçlendirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2003 yılında başlatılan eğitime yüzde yüz destek kampanyası çerçevesinde bilim adamı Prof. Dr. Vahit Özmen tarafından yaptırılacak olan 14 derslikli ilkokulun temeli atıldı.

İl Valimiz Sayın Vedat Büyükersoy, hayırsever Prof. Dr. Vahit Özmen, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, 23. Dönem İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, Avrupa Birliği Parlamenteri- Türkiye'nin Dostları Gurubu'nun ve Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Kansere Karşı (MAC) Grubu başkanı Alojz Peterle, Vali Yardımcısı Fatih Demir, İl Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz, İl Milli eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Solmaz ve çok sayıda vatandaşın katıldığı tören ile ilimiz fidanlık mevkiinde 14 derslikli ilkokulun temeli atıldı.

Temel atma töreninde bir konuşma yapan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy: 'Bugün burada 4. günümde sizlerle beraber olmaktan çok mutluluk duyuyorum. Özellikle göreve başladığımın 4. günü çok değerli hemşerimizin Vahit hocamızın burada böyle çok hayırlı bir işe vesile olması bizleri çok sevindirdi. Bu töreni de biz diğer hemşerilerimize örnek olsun, hali vakti yerinde olan, Muş'un dışında yaşayan ama Muş'a vefa borcu olan hemşerilerimizin bu güzel örneği görsün diye bu töreni düzenledik. İnşallah temelini atacağımız okulda, çok değerli hocamız Vahit Bey gibi çok değerli şahsiyetler yetişir. Hiç şüphesiz burada yaptırmakta olduğu okul hepimizi mutlu ediyor, ama onun burada aramızda bulunmasının çocuklarımıza örnek olması çok daha manidardır diye düşünüyorum. Değerli hocamızın yapmış olduğu hayırdan dolayı teşekkür ediyorum, Muş'umuza, Muş'un eğitimine hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Değerli hemşerilerim, hepinizin bildiği gibi kötülüklerin anası cehalettir, fakirliktir. Yine hepimiz biliyoruz ki fakirliğin sebebi de cehalettir. Cehaletin olduğu yerde, eğitimin olmadığı yerde insanımızın iş, aş ve istihdam sahasının olması çok zordur. İş, aş, istihdam istiyorsak, çocuklarımızı bulunduğumuz noktadan çok daha ileriye taşımamız gerekir. Bu da eğitim ile olacaktır. Eğitim yine hepinizin bildiği gibi, geçmişteki bilgilerin, geçmişteki tecrübelerin bugüne taşınmasıdır. Aynı zamanda şu an yaşadığımız zaman diliminde, sahip olduğumuz bilginin de paylaşılmasıdır. İşte bu eğitim kurumu bizim çocuklarımıza geçmişteki ve bugün sahip olduğumuz bilgileri paylaşma imkânı sağlayacaktır. Buna vesile olan çok kıymetli hocamızı tekrar tebrik ediyorum, inşaatımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum'. Dedi.

Konuşmaların ardından Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, hayırsever Prof. Dr. Vahit Özmen, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç tarafından 14 derslikli ilköğretim okulunun temelleri atıldı.