Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, bir dizi incelemelerde bulunmak ve yaptırdığı Meslek Yüksekokulu ile Camii inşaatlarının temellerini atmak üzere ilimize geldi.

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Muş'a yaptıracağı Meslek Yüksekokul ile anne ve babası adına yaptırdığı Salih&Muhlise Çağlayan Camii'nin temellerini atmak üzere ilimize gelen Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, program kapsamında Malazgirt ilçemize geçerek Yüksekokulun temellerini attı.

Daha sonra, ilimiz merkez Zafer Mahallesi'nde annesi Muhlise ile babası Salih Çağlayan adına yaptıracağı 1500 kişilik caminin temel atma törenine katılan Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını vatandaşlara iletti. Temel atma töreninde yaptığı konuşmada Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy ve Belediye Başkanı Necmettin Dedeyi kutlayan Çağlayan; 'Muş'a daha yeni gelmesine rağmen halkımızla kucaklaşan Sayın Valimizi tebrik ediyor, kendisine başarılar diliyorum. Ümit ediyorum ki, Sayın Valimiz 24 saatin her dakikasını Muş'un gelişmesi ve kalkınması için sizlerle beraber önemli hizmetler verecektir. Bu konuda kendisine güvendiğimi ifade etmek istiyorum. Sayın belediye başkanımıza, bizim dayımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Kendisinin Muş'a vermiş olduğu hizmetlerden dolayı bir yakını olarak değil, Ekonomi Bakanı olarak ve bir hemşerisi olarak tebrik ve teşekkürlerimi iletiyorum. Sayın Başbakanımızın üç yıl önce Muş'a ziyaretimizde bana yüklemiş olduğu bir görev vardı. Ben aslında kendilerine 'Sayın Başbakanım inşallah ilerde rahmetli anne ve babamın adına bir ilköğretim okulu yaptıracağım' demiştim. Üniversiteyi ziyaretimiz esnasında Sayın Başbakanımız dedi ki; 'Sizin içinizden çıkmış olan kardeşiniz Zafer Çağlayan bakanımla yolda konuştuk. Kendisi Muş'ta bir okul yapacağını söz verdi ama ben şimdi ondan ilköğretim okulu değil, Muş Alparslan Üniversitesine bir fakülte yapmasını istiyorum' dedi. Biz de Sayın Başbakandan gelen emri talimat olarak kabul ettik ve 'inşallah Allah kısmet ederse günü vakti geldiğinde yaparız dedik' ve nihayet bugün geldi. Malazgirt'te Muş Alparslan Üniversitesi'ne bağlı 5 bin metrekareye yakın kapalı olanı olacak, yirmi derslikli bin 500 talebenin okuyacağı içinde laboratuarları, atölyeleri, sportif alanları olan bir okulun temelini de attık. Bu yıl en geç eylül veya ekim ayında Zafer Çağlayan yerleşkesi Malazgirt Meslek Yüksekokulu'nun da açılışını Eylül, Ekim ayında eğitime açacağız. Şimdi başka bir manevi çalışmayla karşınızdayız. Rahmetli annemin ve babamın bizlere aşılamış olduğu inanç ve insanlık sevgisi ve Muş sevgisiyle hareketle onların bize ekmiş olduğu tohumlarla biz de Muş'ta onların ismini kıyamete kadar yaşatacak Muş Salih-Muhlise Camisinin temeli atıyoruz' şeklinde konuştu.

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, temel atma töreninin ardından, Valiliğimizi ziyaret etmek üzere tören alanından ayrıldı.