6. Uluslararası Yeşeren Bir Bitki Onkoloji Günleri, yurtiçi ve yurt dışından pek çok konuğun katılımıyla ilimizde başladı.

İlimizde 24-26 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Yeşeren Bir Bitki Onkoloji Günleri kapsamında, Genç Birikim Derneği Başkanı Salih Yüce başkanlığında 3 gün sürecek olan programa yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim adamı, siyasetçi ve basın mensubu katıldı.

6. Uluslar arası Yeşeren Bir Bitki Onkoloji Günleri açılış programında bir konuşma yapan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy;

'Bugün iki güzel hadiseyi bir arada yaşadık. İlki, Sayın Vahit Özmen hocamızın yaptırmakta olduğu ilköğretim okulunun temelini attık. Burada Salih Yüce kardeşimizin önderlik ettiği, vesile olduğu çok güzel bir programa katıldık. Buraya yakından ve uzaktan gelen; siz değerli hocalarımıza ve değerli katılımcılara teşekkürü bir borç biliyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla kucaklıyorum.

Ülkemizde maalesef sigara kullanmayı adam olmanın, erkek olmanın bir özelliği gibi görüyorlar. En azından öyleydi. Hayatım boyunca hiç sigara ve alkol kullanmadım, bununla iftihar ediyorum. Özel hayatında kullananlara herhangi bir şey söylemiyorum. Ancak sigara içmenin pek özel hayat olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü sigara içildiğinde sigara içen arkadaşımız keşke mümkün olsa dumanı dışarıya vermese ama bu mümkün değil. Bu durumda sigara içenlerin, içmeyenlerin kendisinden psikolojik olarak rahatsız olduğunu söylemesi mümkün değil. Burada fiziki bir rahatsızlık var, fiziken başkalarını rahatsız ediyor. Öyleyse Sigara kişisel bir tercih olmanın çok ötesinde, çok tehlikeli, zararlı bir eylem. Biz o yüzden sigaranın karşısındayız. Yaklaşık 15 yıl sigara ile ilgi önce özellikle toplu ulaşım araçlarında kullanımının yasaklanmasına çok sevinmiştim, ama uygulanamayacağından endişe ediyordum. Fakat ne kadar güzel bir gelişme ki, halkımız toplu ulaşımda sigara yasağını uygulamakta muvaffak oldu. Sigara kullananlar bile, toplu ulaşımda sigara içmek isteyene tepki gösteriyor. Ama yeterli değil. Kapalı alanlarda sigara kullanımının yasaklanması konusunda mevzuatın teknik çalışmasına katkı sağlayanlardan birisi olmaktan mutluyum, gurur duyuyorum. Sigaranın zararlarına inanmamak için bilime inanmamak gerektiğini düşünüyorum. Maalesef bazen tıp doktorlarımızın bile sigara içtiklerini gördüğümde taaccüp ediyorum, hayret ediyorum. Bu vesileyle de değerli gençlerimize de sigaradan uzak bir yaşam diliyorum.

Yaklaşık birkaç gün önce Muş Valiliği görevine başlamış olmam sebebiyle değerli Sezer hocamın da dile getirdiği; sigara yasağının takibi konusunda duyarlı olacağımı belirtmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi tekrar sevgiyle saygıyla kucaklıyorum.' Dedi.